Lena Nordin-Andersson

Bokningsförfrågan

Bostadsort

Västerås

Prisnivå

2

Språk

  • Svenska
  • Engelska

Kategorier

  • Entreprenörskap
  • Kommunikation
  • Kreativitet
  • Kroppspråk
  • Marknadsföring
  • Nyföretagande
  • Presentationsteknik
  • Retorik
  • Tala inför grupp
  • Varumärke

Kunder

  • ABB Logistic Center
  • Westinghouse
  • Make Up Store
  • ALMI Företagspartner Västmanland AB
  • KY – Affärsturism, Produktionsteknik och Elteknik

Lena har arbetat med kommunikation hela livet, både som kreatör och formgivare inom reklam. Idag driver hon egen verksamhet inom uppdragsutbildning, som föreläsare och inom projektledning. Lena talar entusiastiskt om kommunikation, varumärke och kreativitet.

Rubriker

  • Våga hålla ord - En inspiration till att våga tala och se till att kommunikationen når fram – en del av retoriken.
  • Designa din workshop - När du är en duktig talare kan det också vara till nytta att skapa spännande energigivande möten och workshops.
  • Tala så att kunden förstår - Att kommunicera med sina kunder, sin marknad, är kanske det viktigaste som finns – och det svåraste.
  • Sex sanningar om intern kommunikation - Det är också viktigt att ha en bra dialog och ett öppet klimat internt. Hur hanterar ni konflikter, medarbetarsamtal och annan intern kommunikation.
  • Ditt personliga varumärke är vad din omgivning säger - Det talas mycket om branding, varumärken och vikten av att göra tydliga avtryck. Men hur gör du då?
  • Kreativitet – bara för kreatörer eller för alla. Om du fortsätter att tänka och göra som du alltid har gjort – kommer du att forsätta få vad du alltid har fått. Vad vill du ha?

Presentation

Lena Nordin Anderssons yrkesverksamma bakgrund har alltid handlat om kommunikation. Idag arbetar hon som talarcoach, idémäklare, föreläsare och projektledare. Hon arbetar bland annat som coach för kurser i kommunikation och ledarskap.

Lena är en filosoferande, utåtriktad, debattlysten och energisk person vilket även återspeglas i hennes framträdanden. Hon inspireras av att se individer bli medvetna om sina egna signaler och sin egen förmåga att övertyga. Lena önskar att barnen inte bara fick lära sig att läsa och skriva, utan också att tala i skolan. Hon tycker att talet är alldeles för underskattat. Med energi inspirera hon till att våga hålla ord och tala så att kunden förstår.

Referenser

Vi kände oss ganska utmanade. Härligt! Energin i rummet blev oerhört fokuserad.

Christina Klang, Rotary

Otroligt lärorikt för mig i min uppfattning om mig själv.

Lena Johansson, Köpings kommun

Helt suverän, förtroendegivande och engagerande. Har under kort tid fått ut info som stannat.

Mia Carlsson, Affärsturism

Mervärde

  • Dokumentation
  • Övningsuppgifter

Meriter

  • Högskoleutbildning inom marknadsföring och retorik
  • Gruppledare/coach/mentor för Dale Carnegies kurs ”Kommunikation & Ledarskap
  • Medlem i Retorikkollegiet
  • Skribent på hemsidan www.foretagande.se
  • Föreläst och undervisat i kommunikation och marknadsföring i tio år

Kort om

På fritiden
Föreningslivet tar all fritid
Oväntad talang
Duktig straffläggare i fotboll
Blir glad av
Andras framgång
Bästa råd
Ge mer så får du mer
Förebild
Steve Jobs
Vackraste ord
Honung/Honey