Föreläsare om värdegrund

16 aug 2025

Har ni ett värdefullt ledarskap? Värdefullt medarbetarskap? Den interna kraft som finns att hämta från en verksamhet med levande värderingar, en stabil värdegrund och starkt varumärke är direkt kopplat till lönsamhet, både social och ekonomisk. Här hittar du föreläsare om värdegrund som hjälper er att ta värderingar från papper till hjärtat.

Vi har de bästa föreläsarna för alla tillfällen – fysiskt, digitalt eller hybrida event. Slå oss en signal på 031-780 32 35 så hjälper vi dig snabbt att boka en föreläsare om värdegrund och företagskultur till ert event!

Boka en föreläsning med Mia Hultman om värderingar, ledarskap, förändring och kundservice.Mia Hultman – Expert inom värderingskultur
Med över tjugo års erfarenhet, internationell utbildning, tre böcker och en lång kundlista är Mia Hultman en av Sveriges främsta och mest erfarna experter inom förändringsfrågor och värderingskultur. Mia Hultman lär oss allt om koden till framgång när hon föreläser om stark värderingskultur, ledarskap, medarbetarskap, förändring och kundservice. Läs mer om Mia Hultman här.

 

Boka en föreläsning med Sara Damber, social entreprenör och grundare av Friends, Child 10 och Reach for Change.

Sara Damber – Social entreprenör som grundat Friends mfl
Sara Damber är en av Sveriges mest framstående sociala entreprenörer. Hon har grundat ett flertal rörelser för barns och ungas rättigheter, bl.a Child10, Youth 2030 och Friends. Tillsammans med Kinneviksgruppen har hon även startat stiftelsen Reach for Change, som bidragit till bättre livsvillkor för flera miljoner barn. Aktuell med boken ”En handelsresande i godhet” och föreläsningar om värderingsdrivet ledarskap. Läs mer om Sara Damber här.

 

Boka en föreläsning med Mary Juusela på teman kring inkludering, integration, adoption, identitet, tolerans och bemötande.Mary Juusela – Världsunik studie om beteende och bemötande
Mary Juusela är en av Sveriges främsta experter inom värdegrund, tolerans och human hållbarhet. Hon föreläser om mänskliga beteenden och om hur individer och grupper kommer längre genom att vara inkluderande och empatiska. Mary har i en världsunik studie tagit fasta på de mänskliga verktyg vi alla har inom oss för att klara av att arbeta och leva tillsammans. Läs mer om Mary Juusela här.

 

Anneli Östberg – Förbundskapten som får oss att dra åt samma håll
Anneli Östbergs glädje och energi smittar lätt av sig. Här får du möjlighet att inspireras av en omtyckt och rutinerad coach som under tio år arbetat som förbundskapten för Svenska landslaget i Orientering. Anneli bjuder gärna på sin kompetens inom ledarskap och kommunikation om vad som skapar optimal utveckling – tex att leva som vi lär och tydliggöra sina värderingar genom delaktighet och implementerat dessa i verkligheten. Läs mer om Anneli Östberg här.

 

Jeanette Larsson – Polis med fokus på värdegrund
Vill ni ha en varm och inspirerande föreläsning om värdegrund, civilkurage, mångfald, mod och om att vara en visselblåsare? Under 25 år som polis fick Jeanette Larsson unika erfarenheter och bred kompetens som hon nu använder för att belysa utmaningar i myndigheter, arbetsplatser och samhället i stort. Med ett personligt engagemang, tidigare erfarenheter och med hjälp av humor och igenkänning erbjuder Jeanette på inspirerande föreläsningar som passar alla. Läs mer om Jeanette Larsson här.

 

Boka Angeli Sjöström Hederberg som moderator eller för en föreläsning om medlemsutveckling, kooperativa frågor, ideell verksamhet eller entreprenörskap

Angeli Sjöström Hederberg – Om värdegrund för medlemsföreningar
Med stor erfarenhet från politiskt styrda organisationer, föreningslivet och myndigheter är Angeli Sjöström Hederberg känd som en inspirerande och tankeväckande föreläsare som väl känner till dynamiken i den typen av organisationer. Hon är författare till storsäljaren Medlemsmodellen – att rekrytera, aktivera och engagera medlemmar. Läs mer om Angeli Sjöström Hederberg här.

 

Boka föreläsare Viktoria Saxby på tema inkludering, AI, mångfald, jämställdhet etc, även på engelska.

Viktoria Saxby – Expert inom inkludering och jämställdhet
Med 30 års erfarenhet av mångfald, inkludering och jämställdhetsarbete – i 50+ länder och alla tänkbara sektorer – så vet Viktoria Saxby vilka konkreta verktyg och praktiska steg som leder till ett framgångsrikt inkluderingsarbete. Hon har varit delaktig i globala kampanjer som spridits till FN, EU och Världsbanken samt utbildat alltifrån svenska Försvarsmakten till filmbolag i USA. Läs mer om Viktoria Saxby här.

 

Boka en föreläsning med varumärkesexperten Anna-Karin Linhgam om personligt ledarskap och varumärke.

Anna-Karin Lingham – Om varumärkesplattformen och interna ambassadörer
Anna-Karin är varumärkesexperten med erfarenhet från företag som Axfood, Hästens Sängar och Apotek Hjärtat. I sina föreläsningar ger hon nycklar till hur man kan öka både arbetsglädjen och lönsamheten genom att arbeta med Ambassador Branding och varumärkesplattformen. Hon föreläser hon om vikten av se förbättrade resultat – oavsett om det gäller företagets varumärke, personliga varumärken eller ambassadörskap. Läs mer om Anna-Karin Lingham här.

 

Boka en föreläsning med Gunnel Ryner på tema positiv psykologi, ledarskap, kommunikation, personlig utveckling och arbetsglädje

Gunnel Ryner – Låt era värderingar bygga på styrkor
Vill ni skapa en arbetsplats präglad av stolthet, arbetsglädje, engagemang och kreativitet, där ni får fram det bästa i er själva och tillsammans når exceptionella resultat? Inspireras av Gunnel Ryner som med massor av positiv energi, humor och passion föreläser om vinsterna med att bygga på framgångar och styrkor istället för att bara åtgärda problem och svagheter. Aktuell med boken ”HITTA RÄTT i stället för att leta fel”. Läs mer om Gunnel Ryner här.

 

Boka en föreläsning med Azita Shariati om förändringsarbete, ledarskap, jämställdhet och mångfald.Azita Shariati – Ett värdestyrt ledarskap och prisat mångfaldsarbete
Sveriges bästa chef, Årets Superkommunikatör och Näringslivets mäktigaste kvinna är bara några av titlarna som Azita Shariati bär. Idag konsult efter 30 år som ledare. Som VD har Azita expanderat AniCura till 15 länder i Europa och dubblat antal anställda till 11.000. Hon uppmärksammades också stort som VD för Sodexo där hennes framgångsrika mångfaldsarbete prisades i såväl Sverige som internationellt. Läs mer om Azita Shariati här.

 

Slå oss en signal på 031-780 32 35 så hjälper vi dig snabbt att boka en föreläsning med någon av talarna ovan, eller om du vill ha fler tips på föreläsare om värdegrund, värderingsdrivet ledarskap och företagskultur.